Oslobodenie
v dňoch 8-9. mája si pripomíname – 62 výročie víťazstva nad fašizmom

Oslavuje celý pokrokový svet a pripomína si obete vojny a to vo všetkých štátoch Európy, Ázie. Ani si neuvedomujeme, tie milióny životov obyčajných ľudí, ktorí mali iba tú smolu, že žili v danej dobe . Môžeme i my na Slovensku a to len vďaka SNP, nemusíme sa hanbiť, nemusíme sa utešovať, ako sa vtedy naši Slováci mali pomerne dobre.

Je to dobré, že už je to parketa historikov a sami môžete v obci sledovať na KT- STV, Viasat History, Prima rôzne rozbory, komentáre, pohľady a medzi nimi i rast a nástup fašizmu k moci, jeho rast a vyústenie do vojny. Áno fašizmus bol príčinou vojny, pretože presadzoval čistotu rasy, potláčanie práv ľudí, národov, získavanie priestorov a cudzích území. História ukazuje, čo je schopná banda zločincov a je len jedno či bola v Taliansku, Nemecku, Japonsku, Kambodži alebo inde pre svoje mocenské ciele. Daň ale platí niekto iný. Sú to obete na životoch na majetku, celých generácií.

Fragment hrôz uvidíte i v Oswienčime kde dúfam sa dostaneme dňa 19.5.2007 pri výlete.

Do národnooslobodzovacieho zápasu, do ktorého sa zapojila aj H. Dúbrava došlo na jar 1945. Na úseku Hrona viedla boje 40. armáda, ktorá bola v zostave 2 UF a tiež 4. rumunská armáda.
14.3.1945 bol oslobodený Zvolen. Naša obec bola oslobodená 25.3.1945 sovietskou a rumunskou armádou.
Boje pokračovali ďalej dvomi smermi cez Ladno, Jastrabú do Kremnice a na St. Kremničku do Kremnice kde sa stretli – 3.4.1945.
Sv.Kríž nad Hr. bol oslobodený 31.3.1945.

Treba len spomenúť, že pri ústupe Nemci ničili v obci zariadenie žel. stanice, vyhodili do vzduchu žel. most do B. Štiavnice, zapálili žel. vozne, zamínovali pozemky.
Pre názornosť škôd – prvý vlak prešiel do Zvolena až 2.júla 1945. Do B.Štiavnice až 22.9.1945.

Obeťmi vojny sa stali občania p. Beňo, Kapusta, Mocnár, Dúbravská Alžbeta.

I v obci sa obyvatelia po oslobodení sústredili na odstraňovanie škôd . Podľa zistenia vtedajšieho obvodného notára v obci bola vyčíslená škoda vo výške 900 000 korún. 9 občanom bola pridelená náhrada vojnových škôd vo výške 400 000 korún, do roku 1947 došlo v obci zavedeniu elektrickej siete

Deň víťazstva si vtedy užíval celý svet, celý svet si sľuboval, že už nikdy viac a potom došlo k Hirošime, Nagasaki, Angole, Vietnamu, Kambodži, Srbsku, Iraku, Afganistane atd.

Vážení občania, obecný úrad pri tejto krásnej spomienke na víťazstvo pokrokového ľudstva v mesiaci máj chce tiež zložiť hold tým, ktorí za našu slobodu bojovali a zvíťazili.

Domnievam sa, že každý z nás by mal bojovať proti zlu, proti vojnám, proti násiliu, kriminalite, krádežiam, vraždám. Každý má dnes slobodu sa vyjadriť, povedať svoj názor, i v súčasnosti vidíte hajlovať všelijakých pohrobkov - od slov. pospolitosti, až po futbalové štadióny, títo maličkí ľudia však nezmenia nič na fakte, že svet sa mení, uvedomil si, že sa nesmie zničiť, vo vesmíre ešte nebola objavená nová modrá planéta tak si vážme život.

To čo bojovníci proti fašizmu pre našu slobodu vykonali vari nikdy nedoceníme.Právom im patrí náš obdiv, úcta a vďaka.

Poznámka:
Tento komentár nenájdete v nijakých novinách, je to len postoj obce, želám Vám príjemný pekný deň, oddych 8.5.2007